Słownik

agora

nazwa grecka: rynek, plac, miejsce spotkań mieszkańców miasta w czasach starożytnej Grecji.

akwedukt

kamienna budowla dostarczająca wodę do miast, dawny wodociąg.

amfiteatr

teatr na wolnym powietrzu na planie owalu lub półkola; w czasach starożytnych amfiteatry budowano z kamienia, a widownia wznosiła się schodkowo nad sceną; teatry starożytnych Greków i Rzymian mogły pomieścić do 40 tysięcy widzów.

amonity

skamieniałości w kształcie muszli ślimaka występujące w skałach wapiennych.


archeolog

osoba zajmująca się badaniem minionych kultur i cywilizacji oraz ich związkami z otaczającym światem.


beton konopny

masa budowlana uzyskiwana z paździerzy konopnych (zdrewniałych części rośliny konopi), wapna i wody, do budowy ścian, wylewana w szalunku z wewnętrzną konstrukcją drewnianą (szerzej opisany w dziale „Techniki budowania”).

biodegradowalny

taki, który ulega rozkładowi, nie pozostawiając po sobie śmieci.


biologiczna oczyszczalnia ścieków

oczyszczanie ścieków przy pomocy bakterii

cytadela

twierdza panująca nad miastem.

cywilizacja

społeczeństwo na wysokim poziomie rozwoju gospodarczego, kulturalnego, posiadające własną religię, urzędy i tradycje.

czop

wystająca część elementu drewnianego, umożliwiająca łączenie z innym elementem na tzw. „czop i gniazdo” (gdzie czop to wypustka, a gniazdo – pasujący otwór).

dach dwuspadowy

inaczej dach dwupołaciowy; najczęściej spotykany dach o dwóch przeciwległych płaszczyznach (połaciach) spotykających się w kalenicy (górnej krawędzi dachu) i opadających na dwie strony.

darń

górna warstwa gleby składająca się w dużej części z korzeni traw i innych roślin.

dom autonomiczny

budynek zaprojektowany tak, aby miał własne źródło energii (panele słoneczne, wiatraki) i wody (studnie), własną oczyszczalnię ścieków, a także aby mógł funkcjonować bez zewnętrznych mediów.

dom pasywny

dom bardzo dobrze ocieplony z zewnątrz (dobra izolacja cieplna), który potrzebuje bardzo mało energii do ogrzania wnętrza lub nie potrzebuje jej wcale.

dranica

ręcznie łupana deska z drzewa iglastego.

drewno

naturalny materiał powstały ze ściętych drzew i przygotowany w tartakach do dalszej obróbki (szerszy opis w dziale „Naturalne materiały”).

earthship

„statek ziemny”, budynek zbudowany w technice mieszanej: z materiałów naturalnych i z odpadów oraz z materiałów  z recyklingu (szerzej w dziale „Techniki budowania”).

ekologia

działanie człowieka na rzecz ochrony środowiska, czyli czystej wody, ziemi i powietrza; ekologiczne budownictwo oznacza budowanie z naturalnych surowców: gliny, drewna, kamieni, słomy, konopi.


elewacja

zewnętrzna ściana domu; ściana widoczna od ulicy to elewacja frontowa, ściana od ogrodu to elewacja tylna, a z boku – elewacja boczna.

energooszczędny

taki, który pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu.

forum

nazwa rzymska: rynek, plac, miejsce spotkań mieszkańców miasta.

fundament

podstawa, budowlany element konstrukcyjny, znajdujący się w wykopie w ziemi; na fundamencie wznosi się dom, wykonany z betonu, żelbetu (beton z żelaznymi prętami), murowany z cegieł lub kamieni; bez fundamentu dom by się rozpadł.

fusuma

w japońskich domach dekoracyjna lekka rama drewniana wypełniona podwójnym papierem, ozdobiona wzorzystym papierem lub tkaniną, nieprzeźroczysta; służyła do przegradzania powierzchni mieszkalnej wewnątrz domu poprzez przesuwanie w szynach na podłodze i suficie.

glina

naturalny materiał budowlany powstały w epoce lodowcowej, z pokruszenia  skał pod ciężarem lodowca; pozostał w ziemi jako osad polodowcowy po stopieniu się lodowca (szerszy opis w dziale „Naturalne materiały”).

gont

drewniany materiał do pokrywania dachu, w formie deseczek z drewna iglastego, łączonych poprzez wsunięcie jednej deseczki w drugą.

humus

górna warstwa ziemi bogata w składniki odżywcze niezbędne do wzrostu roślin.


izolacja

zabezpieczenie budowli przed wilgocią, niską i wysoką temperaturą powietrza.

kamień

naturalny materiał budowlany w formie fragmentów skał, które można znaleźć w górach i pod ziemią; kamienie powstały miliony lat temu w różnych warunkach między innymi przez wybuchy wulkanów i zastyganie lawy, przez kruszenie i przemieszczanie się wraz z wodą i lodem, a także przez osadzanie się żywych organizmów na dnie oceanów – wytworzyły się wtedy skały wapienne (szerszy opis w dziale „Naturalne materiały”).

koloseum

wielopiętrowy teatr kamienny na planie koła; najsłynniejsze jest Koloseum w Rzymie, gdzie odbywały się walki gladiatorów.

konopie

rodzaj rośliny, która rośnie bardzo szybko, od 4 do 6 miesięcy, i osiąga  1,5 m do 2,5 m wysokości; naturalnym materiałem budowlanym są zdrewniałe części łodyg konopi, które zmieszane z wapnem i wodą dają beton konopny (szerszy opis w dziale „Naturalne materiały”).

konstrukcja nośna

część konstrukcji domu odpowiedzialna za podtrzymanie całej budowli.

konstrukcja samonośna ze słomy

konstrukcja domu z kostek słomy, bez dodatkowego szkieletu drewnianego.

kopuła

sklepienie budowli w kształcie czaszy.

luminofory

związki chemiczne, które posiadają zdolność świecenia wywołanego inną przyczyną niż rozgrzanie.

Manhattan

najgęściej zaludniona część Nowego Jorku (miasta w USA), leżąca na wyspie o tej samej nazwie, słynna z drapaczy chmur i wielkiego parku o nazwie Central Park.

mur oporowy

konstrukcja zabezpieczająca przed osuwaniem się ziemi.

n.e.

skrót od „naszej ery”, oznaczający czas liczony od narodzin Chrystusa.

naturalny asfalt

naturalne złoża asfaltu, znajdujące się zwykle w pobliżu złóż ropy naftowej.

obornik

naturalny nawóz z odchodów zwierząt.

odnawialne źródła energii

źródła energii, które się nie wyczerpią: słońce, woda, powietrze; energię z tych źródeł wykorzystuje się do produkcji ciepła i prądu; węgiel, ropa naftowa, uran, gaz ziemny – to paliwa kopalne, które się wyczerpują i dlatego nazywane są nieodnawialnymi źródłami energii.

omłot

mechaniczne (specjalnymi maszynami) oddzielenie słomy od ziaren zbóż.


p.n.e.

skrót od „przed naszą erą”, inaczej: przed narodzinami Chrystusa.

panele fotowoltaiczne

urządzenia do przetwarzania energii słonecznej w prąd.

panele słoneczne

urządzenia do przetwarzania energii słonecznej w ciepło do ogrzewania domu i wody.

papirus

rodzaj papieru uzyskiwany z trzciny papirusowej, rosnącej na podmokłych terenach, w ciepłym klimacie; roślina ta miała do 5 metrów wysokości; najsłynniejsze są papirusy egipskie, na których spisano historię Egiptu i jego władców, faraonów.

pergola

drewniana konstrukcja ogrodowa w postaci zacienionej alei; drewniany „korytarz” porośnięty roślinami.

permakultura

ściółkowanie, nowe rolnictwo wykorzystujące naturalne odpadki z ogrodu (gałęzie, liście, siano, słomę, pokrzywy), bez nawozów sztucznych i bez orania gleby.

podsufitki

element zabudowy od spodu wystającej poza linię ścian części dachu (okapu dachowego) na zewnątrz budynku, inaczej: podbitka dachowa.

podwalina

najniższa, pierwsza belka kładziona na fundamencie domu drewnianego.

rammed earth

nazwa angielska, inaczej: ubijana ziemia/glina (szerzej opisana  w dziale „Techniki budowania” – glina ubijana).

recykling

przerobienie odpadów budowlanych na nowe materiały do ponownego użycia; celem recyklingu jest oszczędność energii i wody, ochrona środowiska przez zmniejszenie wydobycia surowców (ropy naftowej, kamienia, węgla, minerałów) oraz zmniejszenie ilości śmieci.

shoji

rama drewniana lub bambusowa tworząca ściany w japońskim domu, wypełniona podwójnym (ściany zewnętrzne) lub pojedynczym (ściany wewnątrz domu) papierem washi, w białym kolorze przepuszczającym światło.

skansen

muzeum, zwykle na wolnym powietrzu, gdzie gromadzone są zabytkowe budowle, aby uchronić je przed zburzeniem.

słoma

naturalny materiał budowlany uzyskany z łodyg i liści dojrzałych roślin
uprawnych po omłocie (mechanicznym oddzieleniu słomy od ziaren) np. zbóż
pszenicy, żyta, jęczmienia i rzepaku, lnu, bobiku, maku (szerszy opis w dziale „Naturalne materiały”).

stały poziom wilgoci

jest bardzo ważny w pomieszczeniach, w których przebywamy; gdy jest za sucho, chorujemy, a gdy jest za mokro – pojawia się pleśń lub grzyb i też chorujemy; w budynkach zbudowanych z naturalnych materiałów klimat pomieszczeń jest zdrowy, a wilgotność  się nie zmienia.

stężenie ścian

wzmocnienie ścian.

strop

pozioma konstrukcja oddzielająca od siebie poszczególne kondygnacje budynku.

surowiec wtórny

odpad produkcyjny lub zużyte materiały, które po odpowiednim przygotowaniu mogą być użyte do ponownej produkcji lub budowy.

szalunek

tymczasowa konstrukcja dwóch ścian z desek albo płyt, oddalonych od siebie na grubość budowanego muru/ściany; pomiędzy deski jest wsypywana glina lub beton konopny, które się potem ubija.

terakota

figurki lub płytki z dobrze oczyszczonej i wypalonej gliny, stosowane do ozdabiania pomieszczeń, znane w starożytnych krajach: Egipcie Grecji, Rzymie; przedmioty terakotowe były wykonywane ręcznie lub odciskane w formach, a następnie wypalane.

termoizolacja

inaczej: izolacja cieplna; materiał pozwalający na utrzymanie we wnętrzu ciepła w zimie i chłodu w lecie.

turbiny wiatrowe

urządzenie zamieniające energię wiatru na pracę mechaniczną w postaci obrotowego ruchu wirnika.

urbanistyka

nauka o planowaniu miast i osiedli; zadaniem urbanistyki jest zapewnienie dobrej współpracy pomiędzy użytkownikami poszczególnych obiektów budowlanych (osiedli mieszkaniowych, komunikacji, urzędów, szkół, przedszkoli, żłobków, teatrów, kin, zakładów przemysłowych) i ochrona środowiska, zarówno przyrodniczego, jak i kulturowego (zabytków).

wieniec

belka konstrukcyjna, np. drewniana, umieszczana w ścianach budowli i okalająca strop, której rolą jest związanie stropu ze ścianami; wieniec pełni też rolę usztywniającą cały budynek.

wietrzenie skał

proces polegający na rozkruszaniu i przemianie chemicznej litych skał w skały luźne.

więźba dachowa

drewniany szkielet dachu, który przenosi obciążenie z dachu na ściany nośne budynku.

woda szara

woda już raz użyta do mycia i prania, a potem wykorzystana do spłukiwania toalet.

wyjałowienie gleby

następuje, gdy gleba nie ma wielu składników odżywczych dla rozwoju roślin; gleba jest wyjałowiona na przykład wówczas, gdy w danym miejscu uprawiana jest tylko jedna roślina (tak zwana uprawa monokulturowa).

zamki

w budownictwie drewnianym połączenie elementów naciętych w taki sposób, by uzupełniały się wzajemnie.

zapora wodna

bariera przegradzająca dolinę rzeki w celu spiętrzenia wody, zwykle betonowa, żelbetowa lub ziemna; zapora wodna może być postawiona dla różnych celów, takich jak: ochrona przeciwpowodziowa; wykorzystanie spadku wody do produkcji energii elektrycznej; pozyskanie wody (np. do wodociągów miejskich); walory rekreacyjne, czyli turystyka i wypoczynek.

zrównoważony budynek

budynek ekologiczny, zbudowany z materiałów naturalnych, z odnawialnymi źródłami energii (szerzej opisane w dziale „Odnawialne źródła energii”), dobrze ocieplony, oszczędny w zużyciu wody, z zielonym dachem lub pionowym ogrodem, biodegradowalny.

związek organiczny

żywe organizmy lub ich pozostałości.