Naturalne Materiały

animacja

Naturalne materiały budowlane występują na całym świecie. Służyły człowiekowi przez wieki i służą nadal do stawiania różnych budowli. Używano ich w zależności od klimatu i ilości występowania na danym terenie. Obecnie są elementem budownictwa, które szanuje naturę, pozostawia czystą wodę, ziemię i powietrze. Naturalne materiały są zdrowe i ciepłe, w domach z nich zbudowanych utrzymuje się stały poziom wilgoci, biodegradowalne – są składnikami natury, nie pozostawiają po sobie góry śmieci budowlanych, można je użyć ponownie do innych budowli . 

image/svg+xml
animacja

Glina

Glina - jest produktem wietrzenia skał, czyli powstała po ich rozpadzie na drobne cząsteczki. Przez długie lata skały kruszyły się pod wpływem bardzo wysokich lub bardzo niskich temperatur oraz wody, a wiatr unosił drobne cząstki skał, które opadały na ziemię, tworząc grube warstwy gliny. Glina, w zależności od miejsca pochodzenia, ma różny skład, właściwości i kolor. Jest to najpowszechniejszy materiał budowlany na świecie, prawie jedna trzecia ludności świata mieszka w domach wzniesionych z gliny. Zazwyczaj glina występuje pod 60-centymetrową warstwą humusu, czyli górnej warstwy ziemi, bogatej w składniki odżywcze potrzebne roślinom. Z gliny buduje się ściany domów, wyrabia cegły suszone na słońcu oraz przeznaczone do wypalania. Używa się jej do tynkowania, wyrabia się z niej dachówki, płytki ceramiczne do wykończenia ścian, podłóg, schodów, łazienek. Glina jest używana do produkcji naczyń: dzbanów, garnków, mis, talerzy czy filiżanek.

stadtadler / Pixabay

Drewno

Drewno - jest popularnym materiałem budowlanym na wszystkich kontynentach, otrzymywanym ze ściętych drzew. Należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Początkowo stosowane było jako podstawowy materiał budowlany – do budowy chałup i domów, budowli gospodarczych, kościołów, mostów, a także budowli obronnych. Wykorzystywano całe pnie, połówki pni, deski, a nawet plecionki z cienkich gałęzi. Przez tysiąclecia budowano z drewna ściany, stropy i dachy, kryte dranicami lub gontem. Drewna używano do wykonywania mebli, sprzętów domowych, naczyń i narzędzi, a także do ogrzewania i oświetlania pomieszczeń (łuczywo). Z drewna budowano środki transportu: łodzie (pierwotnie dłubane w jednym pniu) i okręty, wozy i sanie. Przez dwa stulecia drewno było podstawowym materiałem do wykonywania konstrukcji w kopalniach. Obecnie drewno jest materiałem konstrukcyjnym oraz wykończeniowym. Jest lekkie i wytrzymałe i dlatego bardzo popularne. Tworzy się z niego podłogi, boazerie, więźby dachowe budynków, altany, wiaty, ogrodzenia i pergole, meble i zabawki. Służy też jako materiał pomocniczy: do stawiania rusztowań, w górnictwie (stemple – słupy podpierające korytarze), kolejnictwie (podkłady pod szyny), telekomunikacji (słupy) i przemyśle chemicznym (między innymi do produkcji papieru).

DieGartenHausBauer / Pixabay

Kamień

Kamień - fragmenty skał, które można znaleźć w górach oraz pod ziemią i pod wodą. Skały powstały miliony lat temu w różnych warunkach, między innymi z lawy zastygającej po wybuchach wulkanów, przez kruszenie się i przemieszczanie wraz z wodą i lodem. Część skał powstała przez osadzanie się żywych organizmów na dnie oceanów. Wytworzyły się wtedy skały wapienne – czasami znajdujemy w nich skamieniałości: ślady muszelek czy amonitów. Kamienie do budowy wydobywane są w kamieniołomach, gdzie ociosywane są do potrzebnych rozmiarów. Kamienie używane w budownictwie to miedzy innymi: marmur, granit, piaskowiec, wapień, bazalt, sjenit, dolomit, alabaster, gips, kwarc oraz łupek. Kamieni, zależnie od ich właściwości, używa się do budowy dużych, reprezentacyjnych gmachów, domów mieszkalnych, murów, dróg, chodników, wykończenia ścian wnętrz i do wyrobu elementów mebli.

pasja1000 / Pixabay

Słoma

Słomę uzyskuje się ją z łodyg i liści dojrzałych roślin uprawnych po omłocie (mechanicznym oddzieleniu słomy od ziaren) np. zbóż pszenicy, żyta, jęczmienia i rzepaku, lnu, bobiku, maku. Wykorzystuje się ją jako paszę i ściółkę dla zwierząt gospodarskich. Służyła też jako materiał do izolacji i ocieplania ścian budynków, a słomy żytniej używano do krycia dachów (strzecha). W XIX wieku w Ameryce zboże zaczęły zbierać kombajny, które prasują słomę w kostki. Ze słomianych kostek zaczęto wówczas budować domy. Ta technika budowy wróciła kilkadziesiąt lat temu, gdy ludzie zapragnęli mieszkać w zdrowych, naturalnych, ciepłych i tańszych domach.

Simon / Pixabay

Konopie przemysłowe

Konopie przemysłowe - roślina, która bardzo szybko rośnie: od 4 do 6 miesięcy (dla porównania, drzewo przydatne w budownictwie jest ścinane po 30 latach), i osiąga 1,5 do 2,5 m wysokości. Materiał konopny ma różnorodne zastosowanie w przemyśle. Przede wszystkim, z łodyg konopi uzyskuje się zdrewniałe części zwane paździerzami, które w połączeniu z wapnem i wodą dają tzw. beton konopny, wyśmienity materiał budowlany. Budynki z betonu konopnego są ciepłe, energooszczędne, estetyczne, nie wymagają tynkowania. Konopie służą nie tylko do wznoszenia budowli, ale są bardzo dobrym materiałem do naprawy budynków historycznych (rekonstrukcji).

Źródło: hanfundkalk.de
NATURALNE
MATERIAŁY
Created with Snap